
Nichicon
Product No:
LGU2W820MELY
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.313
4.313
10
3.47415
34.7415
50
2.98813
149.4065
100
2.71016
271.016
500
2.015254
1007.627
1000
1.876278
1876.278
2500
1.806786
4516.965
5000
1.772044
8860.22
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.787" Dia (20.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 640 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 915.2 mA @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |