
Nichicon
Product No:
LGU2Z102MELC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 180V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.928
5.928
10
5.3352
53.352
50
4.62346
231.173
100
4.03066
403.066
500
3.319395
1659.6975
1000
3.082294
3082.294
2500
3.023024
7557.56
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 180 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.45 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |