
Nichicon
Product No:
LGU2Z122MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 180V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.327
6.327
10
5.6981
56.981
50
4.93848
246.924
100
4.305305
430.5305
500
3.545571
1772.7855
1000
3.29231
3292.31
2500
3.228993
8072.4825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 180 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.969" (50.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.825 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |