
Nichicon
Product No:
LGU2Z391MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 180V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.762
3.762
10
3.0305
30.305
50
2.60604
130.302
100
2.3636
236.36
500
1.757576
878.788
1000
1.636366
1636.366
2500
1.575756
3939.39
5000
1.54546
7727.3
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 180 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.35 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.025 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |