LGU2Z471MELB
Nichicon
Product No:
LGU2Z471MELB
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 180V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 180 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.25 A @ 50 kHz