
Nichicon
Product No:
LGU2Z561MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 180V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.313
4.313
10
3.48175
34.8175
50
2.99402
149.701
100
2.71548
271.548
500
2.019206
1009.603
1000
1.879946
1879.946
2500
1.81032
4525.8
5000
1.775502
8877.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 180 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.67 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.505 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |