
Nichicon
Product No:
LGU2Z681MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 180V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9305
4.9305
10
3.97765
39.7765
50
3.42076
171.038
100
3.102605
310.2605
500
2.307037
1153.5185
1000
2.14794
2147.94
2500
2.068388
5170.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 180 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.78 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.67 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |