
Nichicon
Product No:
LGUW6151MELB
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.712
4.712
10
4.2389
42.389
50
3.67403
183.7015
100
3.202925
320.2925
500
2.637732
1318.866
1000
2.449318
2449.318
2500
2.402218
6005.545
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 880 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2584 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |