
Nichicon
Product No:
LGUW6181MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.3675
5.3675
10
4.8279
48.279
50
4.1838
209.19
100
3.647525
364.7525
500
3.003805
1501.9025
1000
2.789248
2789.248
2500
2.73561
6839.025
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 950 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3585 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |