
Nichicon
Product No:
LGUW6271MELA
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.859
6.859
10
6.1731
61.731
50
5.35021
267.5105
100
4.66431
466.431
500
3.841211
1920.6055
1000
3.566842
3566.842
2500
3.498242
8745.605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.969" (50.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.22 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7446 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |