
Nichicon
Product No:
LGUW6820MELZ
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
3.781
3.781
10
3.05045
30.5045
50
2.62352
131.176
100
2.379465
237.9465
500
1.769375
884.6875
1000
1.647357
1647.357
2500
1.586338
3965.845
5000
1.555834
7779.17
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGU |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 640 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 915.2 mA @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |