LGUW6820MELZ
Nichicon
Product No:
LGUW6820MELZ
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 420V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 124
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 420 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 640 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 915.2 mA @ 50 kHz