
Nichicon
Product No:
LGW2D102MELA45
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.5455
6.5455
10
5.8178
58.178
50
5.09029
254.5145
100
4.65405
465.405
500
3.999576
1999.788
1000
3.708686
3708.686
2500
3.635973
9089.9325
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.772" (45.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.45 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.175 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |