
Nichicon
Product No:
LGW2D331MELZ25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.2655
4.2655
10
3.43995
34.3995
50
2.95868
147.934
100
2.68337
268.337
500
1.995342
997.671
1000
1.857734
1857.734
2500
1.788926
4472.315
5000
1.754526
8772.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.97 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.955 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |