
Nichicon
Product No:
LGW2D471MELZ30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.6075
4.6075
10
3.71545
37.1545
50
3.19542
159.771
100
2.89826
289.826
500
2.155094
1077.547
1000
2.006466
2006.466
2500
1.932148
4830.37
5000
1.894994
9474.97
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.17 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.255 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |