
Nichicon
Product No:
LGW2D561MELA30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.655
4.655
10
3.7563
37.563
50
3.23019
161.5095
100
2.929705
292.9705
500
2.178521
1089.2605
1000
2.028288
2028.288
2500
1.953162
4882.905
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.3 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.45 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |