
Nichicon
Product No:
LGW2D561MELZ35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.864
4.864
10
3.92255
39.2255
50
3.37364
168.682
100
3.059855
305.9855
500
2.27525
1137.625
1000
2.118329
2118.329
2500
2.039878
5099.695
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.22 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.33 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |