
Nichicon
Product No:
LGW2D681MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5885
4.5885
10
3.7031
37.031
50
3.1844
159.22
100
2.888095
288.8095
500
2.14757
1073.785
1000
1.999465
1999.465
2500
1.925412
4813.53
5000
1.888391
9441.955
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.65 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.975 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |