
Nichicon
Product No:
LGW2D821MELB30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.5575
5.5575
10
4.9989
49.989
50
4.33238
216.619
100
3.77701
377.701
500
3.110471
1555.2355
1000
2.888304
2888.304
2500
2.832758
7081.895
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 3.48 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.22 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |