
Nichicon
Product No:
LGW2E331MELA25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.9495
4.9495
10
3.9919
39.919
50
3.43349
171.6745
100
3.114005
311.4005
500
2.315568
1157.784
1000
2.155873
2155.873
2500
2.076026
5190.065
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.7 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |