
Nichicon
Product No:
LGW2E391MELA30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.092
5.092
10
4.10305
41.0305
50
3.52849
176.4245
100
3.200265
320.0265
500
2.379655
1189.8275
1000
2.215552
2215.552
2500
2.133491
5333.7275
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.95 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.925 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |