
Nichicon
Product No:
LGW2E681MELB30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.9565
5.9565
10
5.358
53.58
50
4.6436
232.18
100
4.04814
404.814
500
3.333797
1666.8985
1000
3.09567
3095.67
2500
3.036143
7590.3575
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.825 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |