LGW2E821MELB35
Nichicon
Product No:
LGW2E821MELB35
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LGW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 4.5 A @ 50 kHz