
Nichicon
Product No:
LGW2G101MELZ25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.085
4.085
10
3.2984
32.984
50
2.83632
141.816
100
2.57241
257.241
500
1.912806
956.403
1000
1.780889
1780.889
2500
1.71494
4287.35
5000
1.681956
8409.78
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.02 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4586 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |