
Nichicon
Product No:
LGW2G331MELB40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.638
7.638
10
6.78965
67.8965
50
5.94111
297.0555
100
5.431815
543.1815
500
4.667977
2333.9885
1000
4.328485
4328.485
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 330 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.33 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.3319 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |