
Nichicon
Product No:
LGW2W101MELA25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.149
5.149
10
4.15055
41.5055
50
3.56934
178.467
100
3.237315
323.7315
500
2.407205
1203.6025
1000
2.241192
2241.192
2500
2.158182
5395.455
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.984" (25.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.04 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.4872 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |