
Nichicon
Product No:
LGW2W151MELA35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.795
5.795
10
5.2117
52.117
50
4.51649
225.8245
100
3.937465
393.7465
500
3.242635
1621.3175
1000
3.011016
3011.016
2500
2.953113
7382.7825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.378" (35.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.31 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.8733 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |