
Nichicon
Product No:
LGW2W181MELA40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.4885
6.4885
10
5.8368
58.368
50
5.05837
252.9185
100
4.409805
440.9805
500
3.631603
1815.8015
1000
3.372196
3372.196
2500
3.307349
8268.3725
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.35 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.9305 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |