
Nichicon
Product No:
LGW2W181MELB30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.574
6.574
10
5.9147
59.147
50
5.12601
256.3005
100
4.468895
446.8895
500
3.680243
1840.1215
1000
3.417378
3417.378
2500
3.351657
8379.1425
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.181" (30.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.6 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.288 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |