
Nichicon
Product No:
LGW2W391MELC40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
11.248
11.248
10
9.99495
99.9495
50
8.74532
437.266
100
7.99577
799.577
500
6.871388
3435.694
1000
6.37165
6371.65
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGW |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.378" Dia (35.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.575" (40.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.42 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.4606 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |