
Nichicon
Product No:
LGX2D102MELB35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
7.011
7.011
10
6.3137
63.137
50
5.472
273.6
100
4.770425
477.0425
500
3.928573
1964.2865
1000
3.647962
3647.962
2500
3.577814
8944.535
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.22 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.33 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |