
Nichicon
Product No:
LGX2D471MELA25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.769
4.769
10
3.84845
38.4845
50
3.30999
165.4995
100
3.002
300.2
500
2.232272
1116.136
1000
2.078315
2078.315
2500
2.001346
5003.365
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.39 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.085 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |