
Nichicon
Product No:
LGX2D471MELZ35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7975
4.7975
10
3.86555
38.6555
50
3.32462
166.231
100
3.0153
301.53
500
2.242171
1121.0855
1000
2.08754
2087.54
2500
2.010219
5025.5475
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.55 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.325 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |