
Nichicon
Product No:
LGX2D681MELB30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0065
5.0065
10
4.50965
45.0965
50
3.90792
195.396
100
3.406985
340.6985
500
2.80573
1402.865
1000
2.605328
2605.328
2500
2.555224
6388.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.98 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.97 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |