
Nichicon
Product No:
LGX2D821MELA40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.8995
5.8995
10
5.31335
53.1335
50
4.60503
230.2515
100
4.0147
401.47
500
3.306228
1653.114
1000
3.070058
3070.058
2500
3.011025
7527.5625
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 200 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.09 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.135 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |