
Nichicon
Product No:
LGX2E391MELA30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.7975
4.7975
10
4.31965
43.1965
50
3.74357
187.1785
100
3.263725
326.3725
500
2.68774
1343.87
1000
2.495764
2495.764
2500
2.44776
6119.4
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 390 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.43 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.145 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |