
Nichicon
Product No:
LGX2E471MELZ40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.5695
4.5695
10
4.1135
41.135
50
3.56459
178.2295
100
3.10764
310.764
500
2.559224
1279.612
1000
2.376425
2376.425
2500
2.33072
5826.8
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.62 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.43 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |