
Nichicon
Product No:
LGX2E681MELB35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.7545
6.7545
10
6.08
60.8
50
5.26965
263.4825
100
4.59401
459.401
500
3.78328
1891.64
1000
3.513052
3513.052
2500
3.445498
8613.745
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 680 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 250 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.06 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.09 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |