
Nichicon
Product No:
LGX2G181MELA30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.092
5.092
10
4.5866
45.866
50
3.97499
198.7495
100
3.46541
346.541
500
2.853876
1426.938
1000
2.650025
2650.025
2500
2.599067
6497.6675
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 970 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.3871 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |