LGX2G221MELZ45
Nichicon
Product No:
LGX2G221MELZ45
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 400 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.5587 A @ 50 kHz