
Nichicon
Product No:
LGX2G271MELZ50
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.802
6.802
10
6.118
61.18
50
5.30271
265.1355
100
4.622795
462.2795
500
3.80703
1903.515
1000
3.535092
3535.092
2500
3.46711
8667.775
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 270 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 400 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 2.047" (52.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.23 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.7589 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |