
Nichicon
Product No:
LGX2H121MELB25
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 500V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.669
6.669
10
5.9299
59.299
50
5.18871
259.4355
100
4.74392
474.392
500
4.076773
2038.3865
1000
3.780288
3780.288
2500
3.706159
9265.3975
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.063" (27.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 820 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.1726 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |