LGX2H181MELC30
Nichicon
Product No:
LGX2H181MELC30
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 500V SNAP
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 49
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 180 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 500 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.573 A @ 50 kHz