
Nichicon
Product No:
LGX2H820MELA30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.6405
6.6405
10
5.97265
59.7265
50
5.17636
258.818
100
4.51269
451.269
500
3.716343
1858.1715
1000
3.450884
3450.884
2500
3.384527
8461.3175
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.984" Dia (25.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 740 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.0582 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |