
Nichicon
Product No:
LGX2H820MELZ35
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 500V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1015
5.1015
10
4.59325
45.9325
50
3.98107
199.0535
100
3.470635
347.0635
500
2.858189
1429.0945
1000
2.654044
2654.044
2500
2.603
6507.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 82 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 500 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 720 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.0296 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |