
Nichicon
Product No:
LGX2W101MELZ30
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.0445
5.0445
10
4.06885
40.6885
50
3.49885
174.9425
100
3.17338
317.338
500
2.359667
1179.8335
1000
2.196932
2196.932
2500
2.115564
5288.91
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 100 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.260" (32.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 690 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 986.7 mA @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |