
Nichicon
Product No:
LGX2W151MELZ40
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.1775
5.1775
10
4.65785
46.5785
50
4.03693
201.8465
100
3.51937
351.937
500
2.898298
1449.149
1000
2.691284
2691.284
2500
2.639528
6598.82
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 150 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.866" Dia (22.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 880 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.2584 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |