LGY1C103MELZ30
Nichicon
Product No:
LGY1C103MELZ30
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 16V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LGY
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.53 A @ 50 kHz