LGY1C153MELZ40
Nichicon
Product No:
LGY1C153MELZ40
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V SNAP
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 15000 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 3.105 A @ 50 kHz