
Nichicon
Product No:
LGY1J562MELB45
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.213
6.213
10
5.58885
55.8885
50
4.84348
242.174
100
4.222465
422.2465
500
3.477342
1738.671
1000
3.228964
3228.964
2500
3.166872
7917.18
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | LGY |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can - Snap-In |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 63 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 1.181" Dia (30.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.850" (47.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.8 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 3.22 A @ 50 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |