LHT2W221MELB30
Nichicon
Product No:
LHT2W221MELB30
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP
User Guide
Mfr Nichicon
Series LHT
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Product Status Active
Voltage - Rated 450 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max) 1.280" (32.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.6016 A @ 50 kHz